Tresham celebrates students of 2016 at annual awards ceremony
Awards were presented for all of the different full-time courses and apprenticeships offered at the college.
Students from the music performance course opened the ceremony with acoustic performances before the guest speaker, gold medallist at the Rio Paralympics 2016 David Smith, spoke of his experience and sheer determination to achieve gold in the boccia competitions.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWinners of the awards were selected for their achievements over and above their peers with some now studying at universities including Cambridge, and others moving straight into employment within their chosen career.
Guests to the evening were able to hear the moving stories of how studying at college had changed lives and some students’ outlook on life, providing the self-confidence they needed to progress with their ambition and career goals.
Vice-principal at Tresham and host for the evening Corrie Harris said: “Our annual awards ceremony is the highlight of the year at Tresham.
“It’s a fantastic opportunity for us to join winners’ families and friends to celebrate the amazing achievements of all of our students.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“Our 2016 winners are just a small number of the hundreds of the success stories we see each year and as always I was proud to hear how studying in further education has enhanced so many lives.
“All of the winners and their families should be very proud of what they have accomplished and I wish them, together with all of the students at Tresham, all the best for the future.”
The winners were:
Computing Level 1/2 - Aaron Percival
Computing Level 3 - Aimee Leigh Black
Creative Arts & Media Level 1/2 - Beth Collins
Creative Arts & Media Level 3 - Tony Murray
Construction - Jarrad O’Neill
Electrical - Lois O’Neill
Plumbing Apprentice - Leigh Maxwell
Construction Apprentice - Mitchell Moore
Engineering Level 1/2 - Kyle Mantle
Engineering Level 3 - Khurt Berido
Engineering Apprentice - Catherine Pell
Manufacturing Apprentice - Ryan Neill
The Prince’s Trust - Chloe Parker
English for Speakers of Other Languages (ESOL) - Kani Mohamed
Traineeships - Alice Smart – Traineeships
Foundation Learning Entry Level - Glenn Chantler
Foundation Learning Level 1 - Zachary Koyama
Customer Services Apprenticeship Zara Love – Customer Service Apprenticeship
English - Grace Lockley
Maths - Zachary Koyama
A-Levels - David Phillips – A Levels
Business - Caleb Kennelly
Business Apprentice - Kingsley Hobbs
Science - Hannah Shatford
Childcare & Early Years - Matthew Dale
Health & Social Care - Jade Brisland
Access to Higher Education - Abigail Kennedy
Childcare Apprentice - Dolores Walton
Health & Social Care Apprentice - Jessica Robinson
Motorsport - Ben Scott
Motor Vehicle - Zak Walker
Motor Vehicle Apprenticeship - Kieran Leigh
Beauty Therapy - Marta Kaminska
Hairdressing - Claire Upchurch
Catering - Norbert Polyak
Hospitality & Catering Apprentice - Chloe Morrison
Sport - Holly Abell
Travel & Tourism - Honey Russo
Uniformed Public Services - George Benamore
Higher Education Level 4 - Megan Soilleux – Cardwell
Higher Education Level 5 - Graeme Mills
Student Voice Award – Isaac Timmins